اقتصادی

نظارت بهداشتی و شرعی دام‌های قربانی در تاسوعا و عاشورا

سازمان دامپزشکی کشور از اجرای طرح فراگیر نظارت بهداشتی و شرعی بر دام‌های قربانی در روزهای تاسوعا و عاشورا در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری توسعه برند به نقل از ایسنا، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در نامه‌ای از ادارات دامپزشکی استان‌های کشور خواست به استناد تبصره (۲) ماده (۲) آیین‌نامه اجرایی بازرسی و معاینه بهداشتی گوشت در کشتارگاه‌های کشور، برای حفظ سلامت گوشت استحصالی از دام‌های قربانی در روزهای تاسوعا و عاشورا و به تبع آن سلامت مصرف کنندگان و تامین بهداشت عمومی، با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط استانی، فراگیرتر از سال گذشته اقدام کنند.

مجتبی نوروزی در این نامه بر هماهنگی بین‌بخشی ادارات دامپزشکی استان‌ها با سایر نهادها و دستگاه‌ها از جمله با استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، ائمه جمعه و جماعات، سازمان‌های جهادکشاورزی استان‌ها، مرکز سلامت محیط و کار، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی و کمیته امداد و سازمان بهزیستی به منظور اجرای این طرح در روزهای عزاداری امام حسین (ع) در تاسوعا و عاشورا تاکید کرد.

وی در همین حال از ادارات دامپزشکی استان‌ها خواست در این روزها هماهنگی لازم را با شهرداری‌ها برای تعیین محل مناسب به عنوان جایگاه موقت عرضه و کشتار دام قربانی واجد امکانات لازم در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نظارت ناظر بهداشتی دامپزشکی و ناظر شرعی داشته باشند.

نوروزی در این نامه گفت: برنامه عملیاتی بازرسی و نظارت بهداشتی و شرعی بر دام‌های قربانی شامل؛ سازماندهی اکیپ‌های ثابت و سیار کنترل و نظارت بهداشتی و شرعی در استان‌ها و ادارات تابعه در قالب پرسنل فنی دامپزشکی به همراه مسوول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه و ناظران شرعی به منظور بازرسی و نظارت بهداشتی بر دام‌های قربانی باید در روزهای تاسوعا و عاشورا در روزهای ۲۵ و ۲۶ تیر ماه از ساعت ۶ صبح تا ۱۴ ظهر انجام شود.

وی در این نامه به تجهیز اکیپ‌های ثابت و سیار کنترل و نظارت بهداشتی و شرعی به لباس متحدالشکل، خودروهای ویژه نظارت و بهداشتی و شرعی دامپزشکی و تهیه تجهیزات مناسب تاکید ورزید.

بنا بر اعلام وزارت جهادکشاورزی، معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: در برنامه نظارتی این طرح، مدیران دامپزشکی استان‌ها موظفند با انجام اقداماتی همچون نظارت مستمر بر اجرای مناسب طرح در سطح استان‌ها و نظارت بر عملکرد بازرسان در سطح شهرستان‌ها، اطلاع‌رسانی از طریق تهیه اطلاعیه برای صدا و سیما، مسجد و نشریات محلی و استانی و در نماز جمعه و همچنین گزارش‌دهی اقدام کنند.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا