اقتصادی

مازاد ماهانه شیرخشک به بالای ۱۲ هزار تن رسید

۱۵:۱۰ ۱۸ تیر ۱۴۰۳

سیاوش سلیمی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: علی رغم آنکه در سنوات گذشته همیشه در فصول گرم سال با کاهش ظرفیت تولید شیرخشک بواسطه تولید شیرخام روبرو بودیم، اما امسال تولید شیرخشک افزایش داشته است.

به گفته او، براساس آمار امسال تولید شیرخشک نسبت به سال قبل بیش از ۲۰ درصد رشد داشته است و همواره پیش بینی می شود که در نیمه دوم سال افزایش بیشتری داشته باشد.

سلیمی تولید ماهانه شیرخشک را بیش از ۲۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: بنابر آمار ماهانه ۸ هزار تن شیرخشک در کشور مصرف می شود که براین اساس مازاد ماهانه شیرخشک بیش از ۱۲ هزار تن است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی ادامه داد: در۳ ماهه ابتدای امسال صادرات نسبت به سال قبل ناشی از عدم تصمیم گیری در اصلاح نرخ پایه شیرخشک، مشکلات بازگشت ارز و رفع تعهدات ارزی ۷ درصد کاهش داشته است که تقاضا داریم این کالا از رفع تعهدات ارزی مستثنی شود.

او از دپوی بیش از ۶۰ هزار تن شیرخشک در کارخانجات خبر داد و گفت: در شرایط کنونی قیمت شیرخشک از نرخ تمام شده تولید کمتر است که در بلندمدت نمی تواند ادامه یابد و صادرات تنها راه حل است که بدین منظور باید مشکل رفع تعهد ارزی حل شود و در صورت تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت شیرخام باید مشوق صادراتی پرداخت شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی گفت: با توجه به دپوی شیرخشک در کارخانجات، ۴۵ هزار تن آن باید برای تامین نقدینگی مورد نیاز کارخانجات صادر شود و ۱۵ هزار تن مابقی به عنوان ذخیره استراتژیک در انبارها بماند.

خبرنگار: آزاده محبی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا