اقتصادی

لزوم تدوین طرح مطالعاتی اقتصاد دریامحور در مازندران

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری مازندران بر لزوم تدوین طرح مطالعاتی اقتصاد دریا محور در استان براساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه هفتم توسعه تاکید کرد.

احمد توکلی امروز ۱۶ دی ماه در جلسه اقتصاد دریا محور ضمن تسلیت شهادت تعدادی از هم‌میهنان در مسیر زائران سردار دل‌ها، شهید سلیمانی در پی حمله تروریستی و محکوم کردن جنایات رژیم غاصب صهیونیستی، اظهار کرد: در پی منویات رهبر معظم انقلاب برای توسعه دریایی و دستور ۹ بندی ایشان برای این بخش، دولت تصمیم بر دایر کردن دبیرخانه طرح اقتصاد دریاپایه کرده است.

وی با اشاره به اینکه شورای عالی صنایع دریایی با عضویت ۹ دستگاه اکنون فعال است و این شورای تصمیم ساز برخی قوانین این بخش است، افزود: اجرایی شدن طرح اقتصاد دریاپایه دستور رئیس جمهوری است و برای تصمیم گیری این بخش وزارت راه و شهرسازی نیز پیشنهاد استقرار دبیرخانه زیربنایی را در راه شهرسازی داد که استقرار دبیرخانه مستقل در حال بررسی است.

سرپرست معاونت عمرانی استانداری مازندران، سواحل استان را قبل از صادرات، کشتی سازی و گردشگری نیازمند ایجاد سخت افزارها مانند بنادر و تاسیسات مرتبط دانست و یادآورشد: نمونه قانون توسعه مکران تصویب شده است و در حوزه دریای مازندران نیز باید مطالعات دامنه‌دار باشد تا در احداث ابنیه فنی و اصولی کار شود.

توکلی با بیان اینکه در ۴۰ سال اخیر پیش‌روی و پس‌روی زیاد آب خزر موجب شد تا بسیاری از تاسیسات بنا شده در سواحل و دریا دچار مشکل شود، تصریح کرد: این در حالی است که در دریای جنوب به دلیل اتصال به آب‌های آزاد، این مشکل را ندارد و با چالش پیش‌روی و پس‌روی مواجه نیست.

وی با اشاره به اینکه قبل ورود به اقتصاد دریاپایه، مدیران بخش دریایی باید مطالعه جامع از وضعیت کوتاه و بلند مدت داشته باشند تا سازه‌ها از اسکله تا بنادر در سواحل به صورت اصولی بنا شود، خاطرنشان کرد: طرح مطالعاتی از اقتصاد دریا محور مازندران تقدیم هیات دولت می‌شود تا در بودجه سالیانه و برنامه هفتم دیده شود.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا