اقتصادی

فعالان رمزارزها باید در بستری شفاف و رصدپذیر توسعه پیدا کنند

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا (س) نگرانی نهاد تنظیم‌گر از تهدیدهای توسعه حوزه رمزارزها را ریشه به رسمیت نشناختن و بی‌توجهی به فرصت‌های آن دانست و گفت: برای رفع این مشکل لازم است شفافیت و نظارت پذیری در این حوزه ایجاد شود و فعالین رسمی این حوزه در بستری شفاف و رصدپذیر فرصت توسعه پیدا کنند.

به گزارش پایگاه خبری توسعه برند، محمدسعید شادکار عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا (س)، در نشست «سیاستگذاری رمزارزها و رمزدارایی‌ها و جایگاه آن در نظام ارزی کشور» اظهار کرد: حوزه رمزارزها به طور حتم تهدیدها و فرصت‌های متعددی را برای اقتصاد ایران به همراه دارد. از جمله تهدیدها می‌توان به فرار سرمایه، پولشویی و تقلب، تضعیف حکمرانی پولی و اثرگذاری نامطلوب بر بازار ارز اشاره کرد؛ که البته این موارد بالفعل نیست و در صورت مواجهه صحیح قابل مدیریت است.

وی افزود: از مهمترین فرصت‌ها در حوزه رمزارز نیز استفاده از نوآوری‌های این حوزه در رفع چالش‌های مبادلات خارجی است.

عضو هیات علمی  دانشگاه الزهرا با بیان این‌که در حال حاضر از فرصت‌های این حوزه به درستی استفاده نشده و تدابیر مطلوبی برای مقابله با تهدیدها در دستورکار قرار نگرفته است گفت: من فکر می‌کنم این وضعیت ناشی از ترس و نگرانی جدی نهاد تنظیم‌گر در این حوزه است که ریشه در عدم شناخت و رصد این حوزه دارد.   مسئله اصلی برای کنترل تهدیدها و استفاده از ظرفیت‌ها غلبه بر ترس و نگرانی نهاد تنظیم‌گر است. برای این مهم نیز لازم است شفافیت و نظارت پذیری در این حوزه ایجاد شود و فعالین رسمی این حوزه در بستری شفاف و رصدپذیر فرصت توسعه پیدا کنند.

به گفته شادکار،  تنظیم گری و ساماندهی اگر به درستی انجام شود میتواند نگاه توسعه‌ای را نیز به همراه داشته باشد. در فضایی منظم و قاعده مند امکان توسعه نوآوری در این حوزه فراهم می‌شود. پیشنهاد من به اعضای این حوزه و تنظیم‌گران به طور خاص بانک مرکزی این است که برای عبور از وضعیت ترس و جهل فعلی، ایجاد یک بستر برای همکاری با فعالین این حوزه را در دستورکار قرار دهد.

بنابراین گزارش، نشست «سیاستگذاری رمزارزها و رمزدارایی‌ها و جایگاه آن در نظام ارزی کشور» ۱۲ دی ماه ۱۴۰۲، با حضور جمعی از اساتید و صاحبنظران و فعالان این حوزه با میزبانی «پژوهشکده امور اقتصادی وزارت اقتصاد» برگزار شد. این نشست، پنجمین نشست تخصصی از دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بود که در بازه آبان تا اسفندماه سال جاری با موضوع «حکمرانی ارزی؛ ثبات و رونق اقتصادی» برگزار شد. در پنجمین نشست از این همایش فرصت‌ها و تهدیدهای مواجهه با پدیده رمزارزها و رمزدارایی‌ها برای اقتصاد ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پایان


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا