اقتصادی

صنف طلا موظف به ارسال صورت حساب الکترونیکی خود هستند

نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا  جواهر تهران در برنامه تهران ۲۰ با بیان اینکه بسیاری از طلا فروشان  با وارد کردن اطلاعات خود در سامانه مودیان مالیاتی  مشکلی ندارند اما بسیاری از آنها از امنیت سامانه جامع تجارت نگران هستند چراکه اگر اطلاعات طلا از شهر با شهر دیگر درز پیدا کند برای این صنف مشکل ساز خواهد بود.

به گفته وی مالیات سامانه مودیان مالیاتی توسط صنف طلا فروشان در حال اجرا است اما به دلیل مشکل امنیت  در سامانه جامع تجارت برای  از وزارت صمت برای بررسی بیشتر آن فرصت گرفته ایم. 

 رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران گفت: سامانه جامع تجارت سال گذشته به ما تحمیل شد. ما مشکلات مالیات و ثبت امنیت سامانه داشتیم. سامانه جامع تجارت از پارسال فعال بود اما در مورد عملکرد آن ابهاماتی برای صنف طلا وجود داشت که در این جلسه اعلام کردیم. در نهایت نیز مقرر شد که ثبت اطلاعات و سرمایه در سامانه جامع تجارت تا ۳ ماه به تعویق بیفتد تا اگر نیاز به اصلاح بود این اصلاحات صورت گیرد.

وی افزود: شرایط صنعت طلافروشان فرآیند خاصی است و پیچیدگی ویژه ای دارد و قابل امنیت نیست، اگر کسی صورت حساب الکترونیکی را در سامانه جامع تجارت ارسال می‌کند این اطلاعات در سامانه مودیان می نشیند.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران با اشاره به عدم هماهنگی سامانه جامع تجارت و مودیان گفت: این سامانه‌ها در مفاد اجرایی به خصوص در مورد دریافت کد ملی خریدار طلا عدم هماهنگی داشتند. به همین دلیل نیز ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت سه ماه به تعویق افتاد.

به گفته او، در سامانه جامع تجارت باید مصرف کننده نهایی کد ملی ارائه کند اما در سامانه مودیان اخذ کد ملی خریدار الزامی نیست. بذرافشان گفت: مشکل ما سامانه جامع تجارت است.

در ادامه این برنامه موحدی سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور  گفت: سامانه مودیان صورتحساب الکترونیکی است که فاکتورها قبلا دستی بود ولی امروز الکترونیکی از طرف فروشندگان انجام می شود. اهداف این سامانه مودیان ایجاد شفافیت کالا و خدمات کالا در کشور است. هر فروشنده که بخواهد عرضه کالا در سامانه مودیان ثبت کند باید در این سامانه ثبت کند به طوری که بستگی به خریدار دارد یعنی اگر خریدار معمولی باشد نیاز به دریافت کد ملی نیست.

او افزود: صاحبان مشاغل طلا، پلاتین، جواهر با هر میزان فروش کالا و خدمات الزاما باید صورت حساب را از پایانه فروشگاهی خود ارسال کنند و فروشندگان مواد معدنی و واحد های فرآوری معدنی با هر میزان فروش ملزم به صورت حساب الکترونیکی هستند.

رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان مالیاتی در مورد اینکه کدام صاحبان مشاغل شامل طرح ارسال صورت حساب الکترونیکی می‌شوند؟ گفت: کلیه اشخاص حقیقی با فروش خالص کالا و خدمات بیشتراز ۱۸میلیارد تومان از ابتدای ۱۴۰۲ تا پایان شهریور در صورت داشتن پایانه فروشگاهی مکلف به ارسال صورت حساب های ۱و۲ خواهند بود. همچنین اشخاص حقیقی صاحبان حرفه های پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی، داروخانه، دامپزشکی، وکلا و مشاوران خانواده با هر میزان فروش کالا و خدمات هم ملزم به ارسال صورت حساب الکترونیکی هستند کما این که از سال ۱۳۹۸ قانون بودجه هر سال آنها را مکلف کرده که از پایانه فروشگاهیان استفاده کنند.

موحدی همچنین گفت: مالیات صنف طلا ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در کل سال بوده است. اگر بستر اطلاعاتی شفاف سازی شود مبنا روشن تر خواهد شد. 

 


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا