اقتصادی

صرفه‌جویی ۱۵ میلیون دلاری با احیای ۵۵۰ تجهیز بیمارستانی

با راه‌اندازی مرکز احیاء و بازیابی تجهیزات پزشکی در قالب یک طرح کلان ملی تاکنون ۵۵۰ دستگاه احیاء و به چرخه درمان بازگشته و به گفته محققان این میزان فعالیت بالغ بر ۱۵ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در پی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری توسعه برند، ملک‌زاد، مدیرعامل یکی از شرکت‌های فناور، مدیریت تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها را از جمله حوزه‌های بین‌رشته‌ای دانست و گفت: متاسفانه ما در زمینه دانش مدیریت تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها نسبت به دانش دنیا حدود ۳۰ تا ۳۵ سال عقب ماندگی داریم، از این رو ما در این شرکت این نیاز را شناسایی کرده و بررسی‌های ما نشان می‌دهد این تجهیزات زودتر از موعد از چرخه درمان خارج شده و انبارهای بیمارستان‌ها مملو از تجهیزات بیمارستانی است که در حال نابودی هستند.

وی با اشاره به اهمیت تجهیزات پزشکی در فرآیند تشخیصی و درمانی، اظهار کرد: در این راستا هدف طرح ایجاد «مرکز احیای تجهیزات پزشکی» در دستور کار گرفت تا از این طریق اقدام به استفاده مجدد از این تجهیزات شد و در قالب این طرح می‌کوشیم این تجهیزات را به چرخه درمان باز گردانیم.

ملک‌زاد ادامه داد: در این راستا، تجربیات دنیا را بررسی‌کردیم و متوجه‌شدیم حتی کشورهای اروپایی و آمریکایی که مشکلات تحریمی ما را هم ندارند، بخش زیادی از بازارشان، به تجهیزات بازیابی شده اختصاص یافته است و فراتر از آن حتی ۱۰درصد بازار جهانی حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی، تجهیزات بازیابی شده است، اما این مهم در ایران اتفاق نیفتاده بود و انجام آن چیزی حدود ۸۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی به دنبال خواهد داشت؛ از این رو بر آن شدیم تا این طرح را راه‌اندازی کنیم.

مدیر عامل این شرکت با اشاره به میزان پیشرفت این طرح، یادآور شد: تمام زیرساخت‌های قانونی، رگولاتوری و حاکمیتی طرح «مرکز احیای تجهیزات پزشکی» فراهم شده است، سیستم، قانون و مجوز دارد و برای آن در مجلس بودجه تعریف شده‌ است. در حدود سه سالی که مرکز بازیابی را راه‌اندازی کرده‌ایم، ۵۵۰ دستگاه به بیمارستان‌های کشور ارائه شده‌ است و با ۱۳۰ بیمارستان کار کرده‌ایم.

به گفته وی، تمام مراکز درمانی که از تجهیزات پزشکی (به‌ویژه تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای) استفاده می‌کنند، مشتریان بالقوه خدمات و محصولات بازیابی شده این شرکت هستند که شرکت تاکنون با بسیاری از این مراکز عقد قرارداد کرده است. در کنار بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز جراحی محدود و کلینیک‌ها، مراکز پرتو تشخیصی و خانه‌های بهداشت، مطب‌های خصوصی، شرکت‌های خدمات پرستاری در منزل مشتریان بالقوه محصولات این شرکت هستند.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، ملک‌زاد با بیان اینکه طرح مذکور، حدود ۱۵ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی داشته‌ است، تصریح کرد: روز به روز در حال توسعه طرح هستیم و می‌کوشیم تا در دهه فجر مرکز دوم بازیابی را با مشارکت دانشگاه شهید بهشتی افتتاح کنیم.

پایان


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا