اقتصادی

شرط رسیدن به خودکفایی گوشت قرمز چیست؟

طی ماه های اخیر، دولت در راستای سیاست تنظیم بازار گوشت قرمز اقدام به واردات گوشت گرم، دام زنده و گوشت منجمد کرده تا با توزیع در فروشگاه های زنجیره ای و کاهش التهابات بازار، گوشت در دسترس تمامی آحاد جامعه قرار بگیرد.

علیرضا پیمان پاک قائم مقام وزیر جهاد می گوید: بنابر برنامه ریزی‌های صورت گرفته تا پایان فروردین روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن گوشت گرم وارد می‌شود.

پیمان پاک از تامین گوشت قرمز بیش از ۳ برابر نیاز کشور خبر داد و گفت: مجموع کالا‌های اساسی مورد نیاز شب عید و ماه مبارک رمضان تامین شده و نگرانی وجود ندارد.

قائم مقام وزیر جهاد از کاهش قیمت گوشت قرمز داخل خبر داد و گفت: طی هفته‌های اخیر با آغاز روند نزولی قیمت گوشت قرمز، نرخ هر کیلو لاشه داخلی به ۴۲۰ تا ۴۵۰ هزار تومان رسیده است.

 این حجم از واردات گوشت مورد مخالفت تشکل ها و اتحادیه های تولیدی قرار گرفته است چراکه آنها معتقدند نه تنها نیازی به واردات گوشت قرمز نداریم، بلکه با اتخاذ سیاست های حمایتی دولت امکان خودکفایی در داخل وجود دارد.

در همین رابطه مجتبی نوروزی رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه پتانسیل خودکفایی در گوشت قرمز وجود دارد، گفت: ده ها سال است که سالانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تن گوشت قرمز از طریق واردات تامین می شود، اما اعتقاد ما برآن است که در داخل کشور ژن هایی وجود دارد که اگر کارهای پرورشی انجام دهیم، امکان خودکفایی در دام سبک و سنگین وجود دارد.

به گفته او، برنامه ریزی در حوزه خودکفایی گوشت قرمز شروع شده و خودکفایی در حوزه گوشت قرمز نیاز به برنامه بلندمدت دارد.

نوروزی ادامه داد: بنابر برنامه ریزی صورت گرفته مبنی بر لقاح نژاد دام های کشور با نژادهای پرتولید پیش بینی می شود که در سنوات آتی به خودکفایی در حوزه گوشت قرمز برسیم.

معاون وزیر جهاد افزود: با توجه به مراتع مناسب، امکان خودکفایی در حوزه دام سبک با انجام کارهای علمی وجود دارد.

خودکفایی در حوزه دام سبک تابع شرایط آب و هوایی و مرتع

افشین صدردادرس مدیرعامل اتحادیه دام سبک از ثبات قیمت دام و گوشت خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط قیمت هرکیلو دام ۲۳۰ تا ۲۵۰ هزارتومان بوده که به نسبت هفته های قبل تغییری نداشته است.

به گفته او، با توجه به شرایط مساعد عرضه نسبت به تقاضا و سرانه مصرف فعلی کمبودی در عرضه نداریم.

صدردادرس ادامه داد: رسیدن به خودکفایی گوشت قرمز تابع یک سری شرایط همچون بحث مرتع  در حوزه دام سبک است، اما به طور کلی در ۷ تا ۸ سال پیش تنها ۱۰۰ هزار تن نیاز صنعتی با سرانه مصرف ۱۲ کیلو از خارج تامین می شد و به مرز خودکفایی رسیده بودیم، درحالیکه اکنون سرانه مصرف ۶ تا ۷ کیلوست که اگر به ۱۲ کیلو برسیم، کار بزرگی کردیم.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک با بیان اینکه پتانسیل افزایش سرانه مصرف به ۱۲ کیلو ظرف مدت زمان یک سال دست یافتنی است، افزود: با توجه به جمعیت ۶۲ میلیون راس دام سبک که ۴۰ میلیون راس آن گوسفند است و از این تعداد ۳۰ میلیون راس گوسفند ماده بالغ داریم که قدرت باردهی دارند، لذا ظرف مدت زمان یکسال ۳۰ میلیون راس به جمعیت دامی اضافه می شود که اگر ۱۵ میلیون راس روانه عرضه به بازار و نیمی دیگر به سمت گله های مولد رود، امکان افزایش سرانه مصرف در صورت افزایش توان اقتصادی خانوار به ۱۲ کیلو وجود دارد.

او از کاهش کشتار دام نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: بنابر آمار کشتارگاه ها در دی ماه، کشتار دام نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد و آذر ماه ۹ درصد کاهش یافته است که این امر بدان معناست که سیاست قیمت دستوری که واردات گوشت و دام زنده بخشی از آن است، نتیجه بخش نبوده به طوریکه روز به روز منجر به از بین رفتن تولید، کوچک شدن سفره مردم می شود و در تضاد با بحث خودکفایی است.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: دولت هرآنچه را که برای اصلاح نظام یارانه برنامه ریزی کرده مبنی بر توزیع کالاهای اساسی از طریق کالابرگ باید اجرا کند چراکه در این صورت توان خرید ۶۱ میلیون یارانه بگیر افزایش می یابد.

بنابر اعلام مرکز آمار کشتار جمعیت دام دی ماه نسبت به ماه قبل ۹ درصد و نسبت به دی ماه سال قبل ۱۸ درصد کاهش یافته است که نشان می دهد تولید وضعیت مناسبی ندارد.

واردات گوشت راهکار و سیاست مناسبی برای تنظیم بازار نیست

سیداحمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: نرخ کنونی هرکیلو گوساله زنده ۱۸۰ تا ۱۹۰ هزار تومان است که براین اساس هر کیلو لاشه با نرخ ۳۹۰ تا ۴۰۰ هزار تومان باید عرضه شود.

او قیمت تمام شده هرکیلو گوساله زنده را ۲۲۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: دولت برای کوتاه کردن دست دلالان و واسطه ها و جلوگیری از التهابات قیمت در بازار باید اقدام به خرید حمایتی دام از دامدار و توزیع مستقیم گوشت در بازار کند چراکه واردات راهکار تنظیم بازار گوشت نیست.

مقدسی ادامه داد: بارها به دولت پیشنهاد داده ایم که هر کیلو گوساله را با نرخ ۲۲۰ هزار تومان از دامدار خریداری و گوشت را با قیمت ۵۰۰ هزار تومان توزیع کند تا تولید هم دچار آسیب نشود، اما متاسفانه تکیه دولت بر واردات است و بدیهی است که امکان رقابت با کالایی که به آن ۱۰۰ درصد یارانه تعلق می گیرد، وجود نداشته باشد.

رئیس انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه نیازی به واردات گوشت قرمز نداریم، گفت: با توجه به پتانسیل تولید سالانه یک میلیون تن گوشت قرمز در کشور و کاهش سرانه مصرف به حداکثر ۹۰۰ هزار تن، نیازی به واردات نیست.

با توجه به پتانسیل تولید گوشت قرمز در کشور، امکان خودکفایی در این حوزه به شرط فراهم شدن زیرساخت ها و حمایت های لازم وجود دارد، کمااینکه در سنوات گذشته به رغم سرانه مصرف ۱۲ کیلویی گوشت قرمز تنها ۱۰۰ هزار تن گوشت برای مصارف صنعتی وارد کشورمی شد که این امر بدان معناست که دولت به جای حمایت از دامدار خارجی و واردات گوشت با ارز ترجیحی، از تولیدکننده داخل حمایت کند تا با واردات بی رویه، شاهد نابودی تولید نباشیم‌.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا