برندهای ایرانی

شانزدهمین رویداد صنعت مالی ایران با هدف ارتقای برند و توسعه مهندسی مالی برگزار می‌شود

شانزدهمین رویداد صنعت مالی ایران (بورس، بانک و بیمه) با تمرکز بر ارتقای برند، توسعه مهندسی مالی و ارائه راهکار برای حکمرانی فین‌تک‌ها و اینشورتک‌ها، از ۱۹ تا ۲۲ مرداد ماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

به گزارش توسعه برند به نقل از ایرنا، سید شمس‌الدین حسینی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در آستانه برگزاری این رویداد مهم، بر لزوم توجه به سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، توسعه گفتمان مهندسی مالی و همچنین ضرورت ارائه تعاریف و ادبیات جدید در زمینه تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی تاکید کرد و افزود: این رویداد با سابقه ای به قدمت بیش از یک دهه و نیم در دوره ای که به عنوان وزیر اقتصاد در دولت نهم مسئولیت داشتم، بنیانگذاری شد و علی صالح آبادی به عنوان نخستین رئیس سازمان بورس پس از تصویب قانون جدید بازار سرمایه در استمرار آن برای حضور نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه اهتمام ویژه ای داشت. البته به دلیل اهمیت صنعت مالی و لزوم نهاد بانک و بیمه در کنار بورس مقرر شد که از همان ابتدا هر سه ارکان صنعت مالی کشور در کنار یکدیگر این رویداد را برگزار کنند.

مولفه‌های رویداد صنعت مالی امسال
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت توجه به سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) در نقطه مقابل سرمایه‌گذاری در سهام(portfolio investment) تاکید کرد و گفت: در این رویداد علاوه بر پرداختن به موضوع بسیار مهم صنعت مالی کشور می بایست به مسئله حکمرانی و جنبه های نهادی خدمات فناورآنه مالی یا به اصطلاح فین تک ها و اینشورتک ها به طور ویژه پرداخت و برای آن راه حل و راهکارهای حل مسئله ارایه داد.
به گفته وی در حوزه فناوری های مالی هم اکنون موضوع کریپتوکارنسی آنچنان اهمیت پیدا کرده که حتی به غلط از آن به عنوان رمز ارز نیز ترجمه می شود، در حالی که ابعاد تشخیص و حکمرانی و و تحولات نهادی و حقوقی پول مجازی و پول دیجیتال در کشور هنوز اندیشیده نشده است.

لزوم شناخت جنبه‌های مختلف ریال دیجیتال
به گفته حسینی، یکی از کارکردهای رویداد شانزدهم صنعت مالی برای ذی نفعان آن، می تواند ارائه و معرفی آخرین تحولات پول های مجازی و برگزاری نشست ها پنل های تخصصی و موثر پیرامون ریال دیجیتال با حضور مدیران بانک مرکزی باشد.

تامین مالی، ماموریت اصلی نمایشگاه صنعت مالی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تامین مالی به عنوان ماموریت اصلی صنعت مالی کشور عنوان کرد: تامین مالی بنگاه های اقتصادی و صنعتی کشور مسئله امروز اقتصاد ایران است؛ و این در حالی است که به آن میزان که به سیاست های پولی و مالی در این زمینه پرداخته شده اما به الزامات تامین مالی از جمله توسعه مهندسی مالی پرداخته نشده است. به همین خاطر با وجود وعده های مختلف در دولت‌ها، اما در کنترل نقدینگی همچنان موفق نیستیم.

تاکید بر روش‌های تامین مالی غیرتورمی
حسینی افزود: گاهی دولت ها با خوشحالی از کاهش نقدینگی در کانال ۲۰ تا ۲۵ درصدی استقبال می کنند، اما عدم توسعه مهندسی مالی باعث شده تا امید چندانی برای تثبیت این روند وجود نداشته باشد و دوباره روند رشد نقدینگی شتاب بگیرد.
شمس‌الدین حسینی اضافه کرد: دلیل این وضعیت، فقدان روش های تامین مالی غیرتورمی در کشور است که باعث شده به دلیل برداشت پول بی ضابطه بانک ها، روند کنترل نقدینگی پایدار در اقتصاد وجود نداشته باشد.

فلسفه ایجاد شورای ملی تامین مالی
به گفته وی، فلسفه ایجاد شورای ملی تامین مالی ایجاد توازن و ارایه تعاریف و ادبیات جدیدی در زمینه تامین مالی بنگاه های اقتصادی است که بر اساس مقررات این شورا بطور مثال اگر صلاحیت مالی و فنی سرمایه گذار یا مجری پروژه ای پس از تشریفات اولیه تایید و اخذ شد، به محض اجرای پروژه نیازی به دریافت مجوزهای جدید نخواهد داشت.

پیشنهاد برگزاری نشست تخصصی تامین مالی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با پیشنهاد برگزاری نشست تخصصی تامین مالی طرح های عمرانی و زیرساختهای دولتی در حاشیه برگزاری رویداد شانزدهم صنعت مالی ایران، عنوان کرد: هم اکنون قوانین و مقررات مناسبی در شورای ملی تامین مالی از جمله استحصال دارایی در حین اجرای پروژه در دریا و خشکی و یا مباحث زیست محیطی و ساماندهی و بهره برداری از جنگل ها دیده شده که اگر فعالان بازار سرمایه و بانک و بیمه این ظرفیت ها را بشناسند می تواند در نحوه تصمیم‌سازیهای کشور مفید و موثر واقع شود.
وی افزود: در قانون تامین مالی تولید رقابت‌پذیر پیش‌بینی شده بود که برای مصرف کننده انرژی مشوق هایی در قالب گواهی صرفه جویی در نظر گرفته شود که دستگاه متولی مثل وزارت نیرو در قبال این صرفه جوئی پاداش مالی را به مصرف کننده تخصیص می داد اما به دلیل خلاء زمانی و عدم منابع در اختیار عملاً این قانون فعال نشد.

لزوم برگزاری مستمر نمایشگاه صنعت مالی/تشکیل کمیته علمی برای نخستین بار
صالح سپاسدار مدیر برگزاری نمایشگاه صنعت مالی هم در این مراسم در ارتباط با لزوم برگزاری مستمر نمایشگاه و حضور ارکان صنعت مالی بصورت متداوم در نمایشگاه ها جهت بازگشت اعتماد و ایجاد رونق در بازار توضیح داد و اضافه کرد: این دوره از نمایشگاه تاکید ویژه ای بر ظهور و بروز تکنولوژی‌ های نوین داشته و در همین ارتباط برای اولین بار مسابقه بین المللی فینتک کاپ همزمان با شانزدهمین دوره نمایشگاه برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه این رویداد دوره بلوغ خود را طی نموده و در پیک رونق می‌باشد، شانزدهمین دوره نمایشگاه صنعت مالی می‌بایست دچار ارتقا برند می‌گردید. در همین راستا در اولین قدم و برای نخستین بار در ایران تشکیل کمیته علمی با هدف ایده پردازی و تدوین و ارتقا محتوای علمی‌ نمایشگاه در دستور کار قرار گرفت. در مرحله بعد هویت بصری نمایشگاه تغییرات ویژه ای داشت و در نهایت اسم‌ نمایشگاه با توجه به جامعیت صنعت مالی از حرف F به تنهایی برای معرفی جامع خود استفاده نمود و برند نمایشگاه به FX تغییر یافت.
وی تاکید کرد: نمایشگاه ها موفق در جهان بعنوان ابزاری بسیار موثر جهت برون رفت از بحران و ایجاد رونق و امید تلقی می‌شوند و از این لحاظ حفاظت و حمایت از این ثروت ملی در راستای تامین منافع عمومی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

سپاسدار همچنین یکی از برنامه‌های ویژه شانزدهمین نمایشگاه صنعت مالی را توجه به فین‌تک‌ها عنوان و اعلام کرد: در مسابقه بین المللی فین‌تک کاپ برای اولین بار جذب سرمایه با مشارکت و نظر مردم و بازدیدکنندگان عزیز انجام خواهد شد. در این مسابقه توجه ویژه به اثربخش بودن تعاملات میان ۳ بازیگر اصلی یعنی استارتاپها، سرمایه‌گذاران و مردم بعنوان مخاطبین، اصلی ایده‌هایی داریم که بصورت هدفمند، به رشد و توسعه اکوسیستم استارتاپی در حوزه فینتک منجر شود و هر ۳ بازیگر در مسابقه نقش آفرینی می کنند و برنده خواهند بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا