اقتصادی

ساخت راکتورهای شیمیایی در ابعاد و مدل‌های مختلف برای تولید مواد اولیه دارویی

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با تولید راکتورهای شیمیایی و دیگر دستگاه‌های تولید مواد اولیه دارویی زمینه‌ای را برای رفع نیازهای موجود در صنایع داروسازی، شیمیایی، پزشکی، گیاهان دارویی، صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی و نفت و پتروشیمی فراهم کرده است.

به گزارش پایگاه خبری توسعه برند، خسرو ملک خسروی، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، گفت: ساخت دستگاه‌های مواد اولیه دارویی زمینه تحقیقاتی ما است. این دستگاه‌ها قادر به تولید مواد اولیه دارویی در حجم‌هایی از یک لیتر تا ۵۰ لیتر هستند.

وی، دستگاه اسپری درایر (Spray Dryer) یا خشک‌کننده افشانه‌ای را از محصولات این شرکت دانست و گفت: خشک کردن پاششی نوعی کاهش رطوبت مواد است که برای تهیه گرانول‌ها و یا ذرات ریز به وسیله اسپری کردن مواد و مجاورت آنها با یک عامل گازی شکل داغ عمل می‌کند. خشک‌کننده‌ها در صنایع مختلفی چون صنایع غذایی و دارویی و صنایع آرایشی و بهداشتی و شوینده‌ها کاربرد دارند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، راکتورهای شیمیایی(Chemical reactor) که به آن پایلوت راکتور نیز می‌گویند را از دیگر دستاوردهای این شرکت ذکر کرد و گفت: این راکتور در حجم‌های مختلف از جنس شیشه پیرکس مقاوم به دما و حلال‌های شیمیایی ساخته شده است که برای انجام واکنش‌هایی چون سنتز، پلیمریزاسیون، تیتراسیون و تقطیر به کار می‌رود.

ملک خسروی، سادگی و در دسترس بودن اجزای تشکیل‌دهنده را از مهمترین ویژگی‌های این راکتور دانست و خاطرنشان کرد: این دستگاه نسبت به نمونه مشابه خارجی دارای قیمت بسیار پایین‌تر و تنوع بیشتر در حجم و اندازه است.

وی تصریح کرد: تقطیر و رفلاکس در یک دستگاه، استفاده از ۵ حجم متفاوت راکتور با یک دستگاه، استفاده از دو روش گرمایی راکتور با یک دستگاه، شست و شوی آسان تمام اجزاء، استفاده از قطعات الکترونیکی و مکانیکی با استانداردهای اروپا و نگهداری خلأ در حین کارکرد از دیگر مزایای این دستگاه به شمار می‌رود.

ملک خسروی با بیان اینکه این محصولات به تولید رسیده است، از آغاز مذاکرات برای صادرات این دستگاه‌ها خبر داد و گفت: صادرات محصولات نیاز به الزاماتی دارد که در حال رایزنی هستیم.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان تولید ماده اولیه دارویی در کشور را همراه با چالش‌هایی دانست و گفت: ما از نظر دانش فنی قابل رقابت با کشورهای پیشرفته هستیم، ولی از نظر دارا بودن تجهیزات به دلیل تحریم‌ها نسبت به سایر کشورها محدودیت داریم. همچنین در حوزه کاری ما الزام به اخذ استانداردهای اروپایی است که چالش‌هایی برای آن وجود دارد.

 پایان


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا