اقتصادی

رشد ۵۰ درصدی ذخایر گندم نسبت به سال قبل

حیدرعلی نصر، معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران از وضعیت مطلوب ذخایر استراتژیک کالا‌های اساسی کشور خبر داد و گفت: در دسته‌بندی اهمیت کالاها، گندم، برنج، روغن و شکر جزء کالا‌های راهبردی محسوب می‌شوند که براین اساس گندم در مرتبه بالای جدول اهمیت قرار دارد، چراکه ۴۰ درصد انرژی مورد نیاز روزانه مردم را تأمین می‌کند که بخش عمده آن از طریق تولیدات داخلی و کسری آن از محل واردات خارجی تأمین می‌شود.

نصر از رشد ۵۰ درصدی موجودی ذخایر گندم مورد نیاز کشور در ماه‌های پایانی سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و افزود: ذخایر سه کالای اساسی دیگر مورد نیاز کشور شامل برنج، روغن و شکر نیز در وضعیت خوبی قرار دارند.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه نگهداری کالا‌های اساسی از طریق تجهیز، تعمیر و استانداردسازی مراکز و تأسیسات ذخیره‌سازی پس از تأمین کالا‌های اساسی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید مورد توجه اداره‌های کل غله استان‌ها قرار گیرد، گفت: تهیه و ارسال صورت‌حساب‌های خرید گندم و دانه‌های روغنی و نیز صورت‌حساب‌های کشت قراردادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

او  ادامه داد: برای اجرای هرچه بهتر برنامه حمل گندم، اداره کل خدمات بازرگانی و کمیسیون معاملات این شرکت با مشارکت شرکت‌های اصلی حمل و نقل در حال انجام کار هستند و با رفع برخی مسائل و مشکلات و صدور مجوز‌های مربوطه، به سرعت نسبت به حمل آن اقدام می‌شود.

نصر با اشاره به اینکه دستورالعمل جدید دانه‌های روغنی در دست تهیه و تدوین است و به زودی ابلاغ خواهد شد، افزود: بر اساس آئین‌نامه برداشت از ذخایر کالا‌های اساسی، این مسئولیت به معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده و لازم است سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها از معاونت مذکور مجوز توزیع بگیرند.

او قیمت تمام شده آرد مورد نیاز نانوایی‌ها را به طور متوسط ۲۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این در صورتی است که هر کیلوگرم آرد نوع یک و دو به قیمت متوسط یک هزار تومان به نانوایی‌ها تحویل داده شود.

نصر با تاکید بر این موضوع که فروش آرد، صرفاً باید از طریق سیستم سیفا انجام شود، افزود: هرگونه اقدامی در مورد این محصول باید با هماهنگی استانداری‌ها که ریاست کارگروه گندم، آرد و نان استان‌ها را برعهده دارند، صورت گیرد.

عضو هیئت مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران با تأکید بر اینکه درخواست‌هایی مانند احداث سیلو، کارخانجات آردسازی و واحد‌های نانوایی و تغییر سهمیه آرد، باید در کارگروه گندم، آرد و نان استان مطرح و در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری شود، گفت: واگذاری کاربری سیستم سیفا به دیگر افراد، ممنوع است و استفاده از این سیستم، صرفاً باید برای کاربر معرفی شده، تعریف شود تا هرگونه دخل و تصرف احتمالی از طریق نام کاربری، قابل شناسایی و پیگیری باشد.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا