اقتصادی

تغییر کاربری صنایع برای جلوگیری از بروز آلودگی بررسی شود

توسعه برند/خوزستان استاندار خوزستان خواستار بررسی تغییر کاربری برخی صنایع آلاینده برای جلوگیری از تشدید آلودگی‌های زیست محیطی در استان شد و گفت: باید توجه داشت که افکار عمومی برای رعایت شاخص‌های زیست‌محیطی و حفظ سلامت جامعه بیش از پیش توجیه شوند.

علی اکبر حسینی محراب امروز، ۸ بهمن ماه در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خوزستان اظهار کرد: طبق بررسی‌های اعلام شده محیط زیست، سال گذشته ۷۸ روز هوای پاک و ۱۴۹ روز هوای ناسالم داشتیم این در حالی است که آلودگی‌ها و مشکلات تنفسی علاوه بر دستگاه گوارش و کبد، اثر روانی بسیار مخربی دارند.

وی بر رعایت موارد زیست محیطی در انجام فعالیت‌های بخش خصوصی، دولتی و عمومی تاکید کرد و گفت: برخورد جدی با عوامل ایجاد آلاینده داخل و خارج شهرها ضروری است و در صورت تداوم آلودگی، واحدهای متخلف تعطیل شوند.

استاندار خوزستان افزود: سال‌ها برای رفع مشکلات زیست محیطی به صنایع آلاینده مهلت داده شد ولی اقدام عملی انجام نشد. باید در یک بازه زمانی مشخص نسبت به حل مشکلات اقدام شود در غیر این صورت تغییر کاربری داده شوند.

به گزارش پایگاه خبری توسعه برند به نقل از استانداری خوزستان، نماینده عالی دولت در خوزستان بیان کرد: باید جلوی آلودگی رودخانه‌ها گرفته شود و از همه توان دستگاه‌های اجرایی استفاده شود.

حسینی محراب همچنین در خصوص تعداد روزهای با هوای سالم گفت: باید تلاش کنیم سال آینده تعداد روزهای با هوای پاک به درصد قابل قبولی برسد و نفت، نیشکر، شهرداری، بیمارستان‌ها، آبفا و آب و برق به گونه‌ای عمل کنند که طی برنامه سه یا چهار ساله، وضعیت سلامت و هوای استان بهبود یابد.

استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه بروز آلودگی‌ها در استان قابل قبول نیست، اظهار کرد: اگر نتوانیم آلاینده‌ها را کاهش و در عوض تعداد روزهای سالم کم شود، با فاجعه روبه‌رو خواهیم شد؛ همانطور که باید تولید افزایش یابد، سلامت روح و روان نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

حسینی محراب انجام نظارت های لازم بر فعالیت دستگاه‌ها و صنایع را ضروری دانست و گفت: باید بی‌رحمانه با واحدهای آلاینده برخورد و افکار عمومی برای سلامت جامعه توجیه شوند.

وی با بیان اینکه در خصوص سلامت جامعه کوتاه نمی‌آییم، بیان کرد: دستگاه‌های مختلف اگر تاکنون در این خصوص کوتاهی کردند نیز باید از مردم عذرخواهی کنند.

استاندار خوزستان به مدیران حوزه‌های صمت، انرژی، آبفا و کشاورزی تاکید کرد با مردم صحبت کنند و آنها را توجیه کنند و مروجان کشاورزی به روستاییان آموزش دهند تا از آتش‌سوزی کاه و کلش جلوگیری کنند.

حسینی محراب با بیان اینکه فلرهای نفتی باید توسط اداره کل استاندارد بررسی شوند، گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه باید برخی اقدامات را با حداقل‌ها به سرانجام برسانیم.

وی اظهارکرد: همه موارد مورد نظر باید رصد شوند تا آلودگی‌ در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و… به ویژه در زمینه دفع زباله‌های بیمارستانی به حداقل برسد.

استاندار خوزستان با بیان اینکه باید در فرجه زمانی مشخص فکری برای ساماندهی شبکه فاضلاب شود، گفت: فاضلاب بیمارستان‌ها نباید وارد رودخانه شود و به طبیعت ضربه بزند؛ حتما باید به سیستم تصفیه مجهز شوند.

نماینده عالی دولت در استان ادامه داد: شهرداری‌ها برای جداسازی زباله‌ها و پسماند صنعتی اقدام و از این طریق درآمدزایی کنند.

استاندار خوزستان اظهارکرد: سوختن زباله، دستگاه تنفسی را دچار آسیب می‌کند که این موضوع نیز باید مدیریت شود. بنابراین پیشنهادات محیط زیست دنبال شود و جایی که نیازمند مطالعات بیشتر است با همکاری پژوهشگران اقدام شود.

پایان


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا