وب گردی

تأثیر بازی های جنگی بر رفتار کودکان

مخصوصا بازی های الکترونیک بازی های خشن آنها بخشی از فرهنگ مدرن هستند که می توانند تمایل به خشونت و پرخاشگری را در کودکان افزایش دهند. این یکی از اثرات منفی است که نیاز به مراقبت و نظارت والدین دارد.

جوانا عبود روانشناس بالینی کودکان و نوجوانان معتقد است در هر کاری که کودک انجام می دهد باید تمام انرژی درونی خود را رها کند و خشم خود را رها کند و این ماهیت را در اسباب بازی هایی که برای بازی با آنها انتخاب می کند بیان می کند.

اسباب‌بازی‌هایی که کودک انتخاب می‌کند ممکن است جزئیات خاصی را در مورد شخصیت و روان‌شناسی آن‌ها نشان دهد، مانند سلاح‌های اسباب‌بازی، که شامل تفنگ، خنجر، مسلسل، تپانچه و شمشیر می‌شود که همگی برای جشن گرفتن جنگ، قدرت و درگیری ساخته شده‌اند.

این نوع بازی ها اثرات منفی جدی دارند، از جمله: افزایش خشونت در بین کودکان و تلاش آنها برای استفاده از سلاح سرد در توصیف جنگ و درگیری. بنابراین، خانواده باید از این نوع سلاح ها دوری کنند، زیرا به خشونت و اختلاف میان کودکان دامن می زند.

عبود گفت: کودکان اغلب از قهرمانان خیرخواه تقلید می کنند که به دنبال برقراری عدالت، دفع بی عدالتی و مبارزه با قاتلان هستند. در اینجا موضوع خطرناک نیست، اما باید مراقب بود که کودک از شخصیت خبیثی که منعکس کننده کینه و کینه توزی است و سعی در آزار مردم دارد، تقلید نکند و از همذات پنداری با این شخصیت پرهیز شود.

او می افزاید: مفهوم خیر و شر باید برای کودک توضیح داده شود تا او اسیر خرافات نشود، بلکه همیشه سعی می کند او را به واقعیت بازگرداند.

او توضیح داد که بازی های خشونت آمیز می تواند عزت نفس کودک را تقویت کند، اما اگر والدین به خوبی راهنمایی کنند، ارزش های آنها رشد می کند.

بازی های الکترونیکی که حاوی محتوای خشونت آمیز هستند به گونه ای طراحی شده اند که توجه کودکان را به سمتی جلب کنند که بین کودک و بازی تلفیقی ایجاد شود و او جزئی از آن شود و هیجان و تنش را احساس کند و بیشتر به بازی معتاد شود. هر چه میزان خشونت در او نفوذ کند، در دنیایی منزوی زندگی می کند و جدا از واقعیت، حس زمان و مکان او از بین می رود و میل به خوردن یا انجام کارهای مفید کاهش می یابد.

این می تواند باعث شود که کودک کورکورانه از بازی ها تقلید کند و شروع به بازی کند. به همین دلیل مهم است که والدین در انتخاب بازی برای فرزندانشان دقت کنند تا مطمئن شوند که مناسب سن هستند و ارزش های مثبت را تقویت می کنند.

مطالعات
سایت “Very Well Family” گزارشی را بر اساس مطالعات متعدد منتشر کرد که نشان می دهد بین بازی های خشونت آمیز و پرخاشگرانه مکرر و رفتار پرخاشگرانه کودک ارتباط وجود دارد.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه فناوری سوئینبرن نشان داد که بازی های ویدئویی خشونت آمیز فقط بر کودکانی تأثیر می گذارد که سطح بالایی از عصبی بودن، استرس و عصبانیت دارند.

مطالعه دیگری که توسط مرکز تحقیقات اقتصادی اروپا در سال ۲۰۱۱ انجام شد نشان داد که اگرچه بازی های جنگی بر رفتار کودکان تأثیر می گذارد و به دلیل قرار گرفتن مکرر در معرض صحنه های خشونت آمیز رفتار پرخاشگرانه را در کودکان تشویق می کند، اما در واقع باعث کاهش جرم واقعی می شود.

نحوه برخورد با کودک پرخاشگر

توصیه می شود برای برخورد با کودک پرخاشگر نکاتی را در نظر بگیرید:

اسباب‌بازی‌هایی را که فرزندتان انتخاب می‌کند نظارت کنید و از آسیب رساندن به رفتارش جلوگیری کنید.

تعیین زمان مشخص برای بازی های الکترونیکی تا کودک به آنها معتاد نشود.

به دنبال بازی‌های ویدیویی باشید که روحیه چالش، عزم و اراده برای موفقیت را ایجاد می‌کنند.

مشارکت کودکان در مسابقات با نشان دادن اخلاق ورزشی و اصرار بر تقویت تلاش کودک برای کسب بهترین نتایج

تشویق کودکان به ورزش

با همسالان خود در فضای باز بازی کنید

ایجاد دوستی های سالم

پرورش عشق به خواندن، نقاشی و نوشتن داستان

مشارکت گروهی در فعالیت هایی که باعث ایجاد لذت و شادی زیادی می شود.

منبع: خبرآنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا