اقتصادی

بومی‌سازی مبدل‌های فرکانسی صنایع فولاد و مس در کشور

یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید مبدل‌های فرکانسی شده که دستگاهی الکترونیکی یا الکترومکانیکی است و جریان متناوب با یک نوع فرکانس (بسامد) را به فرکانسی دیگر تغییر می‌دهد. این محصول در صنایعی مثل فولاد و مس به کار می‌رود و برای درایو موتورهای سنکرون حدود ۶.۶ کیلو ولت استفاده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری توسعه برند به نقل از ایسنا، محمد تقی رجبی، مدیر فروش این شرکت دانش‌بنیان انجام پروژه‌های صنعتی از مرحله مهندسی معکوس، طراحی تا اجرا به صورت EPC را از زمینه‌های تحقیقاتی این شرکت دانست و گفت: داخلی‌سازی و مهندسی معکوس بردها و تجهیزات پرکاربرد صنعتی به‌ویژه سیستم‌های الکترونیک قدرت از جمله دستاوردهای این شرکت است. در این راستا، فرآیند کامل مهندسی معکوس شامل بررسی اولیه و شناسایی و الکترونیک قدرتی برای کاربردهای مختلف در صنایع مهم و کلیدی کشور همواره در دستور کار شرکت بوده است. در این راستا، فرآیند کامل مهندسی معکوس شامل بررسی اولیه و شناسایی و تامین قطعات، استخراج نقشه مدارات، شبیه‌سازی وتحلیل کارکرد آنها، طراحی و ساخت PCB و نهایتا مونتاژ و تست بردها و تجهیزات توسط متخصصان این شرکت انجام می‌شود.

به گفته وی، این موفقیت‌ها باعث شده تا ضمن شکستن انحصار برخی شرکت‌های خارجی امکان بومی‌سازی تجهیزات مهم و خاص، پشتیبانی فنی تجهیزات توسط متخصصان داخلی، همچنین امکان ارتقای سیستم‌ها فراهم شود.

رجبی با بیان اینکه در بخش تعمیرات تخصصی و حرفه‌ای بر روی انواع بوردها در دستور کار است، افزود: کارت‌ها و ماژول‌های الکترونیکی و کنترلی، دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی و آزمایشگاهی به‌ویژه تعمیر انواع تجهیزات الکترونیک قدرتی شامل اینورترها، کانورترها، رکتیفایرها، درایورهای موتورهای AC  و AD  سافت استارترها، شارژرها، منابع تغذیه، انواع مبدل‌های فرکانسی و همچنین تجهیزات اتوماسیون صنعتی و HMI برای صنایع مختلف کشور از دیگر خدماتی است که در حوزه تعمیرات از سوی شرکت ما ارائه می‌شود و مجموعه اقدامات موجب شده تا شرکت ما به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های ارائه خدمات تعمیراتی در حوزه برق و الکترونیک شناخته شود.

وی، مبدل‌های فرکانسی و درایوهای فرکانسی برای درایوهای موتورهای سنکرون مدیوم ولتاژ را محصول ارائه‌شده دیگر دانست و ادامه  داد: این جنس از مبدل‌ها در صنایعی مثل فولاد و مس قابل استفاده است. نمونه‌های خارجی آن مثل مدیوم ولتاژ برند وگ (WEG) کشور برزیل است که ما از این طرح الگو گرفته، ولی با طراحی و ساخت خودمان آن را بومی‌سازی کرده‌ایم.

مدیر فروش این شرکت خاطر نشان کرد: از دیگر محصولات پرفروش شرکت می‌توان به محصول سیستم کنترل رسوب‌دهنده‌های الکترواستاتیکی که اصطلاحا به آنها سیستم‌های الکتروفیلتر گفته می‌شود، اشاره کرد و در این راستا ما صفر تا ۱۰۰ تابلوهای کنترل این سیستم‌های الکتروفیلترها را هم بومی‌سازی کردیم.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، به گفته وی به سبب تحریم‌هایی که وجود داشت، کشورهای تولیدکننده این الکتروفیلتر به ما خدمات ارائه نمی‌دادند؛ از این رو ما از طریق مهندسی معکوس بومی‌سازی  این محصولات را در دستور کار خود قرار دادیم و این سیستم‌ها را برای چندین شرکت سیمانی هم در ایران نصب کرده‌ایم.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا