اقتصادی

برنج مورد نیاز ایام محرم وارد می‌شود

مسیح کشاورز در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: براساس پیشنهاد ما به دولت از ابتدای سال تا قبل از دوره ممنوعیت باید ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزارتن برنج وارد کشور می شد تا دچار کمبود و گرانی در بازار بدلیل ایام‌ خاص پیش رو نشویم، اما مسئولان با واردات این میزان موافقت نکردند.

به گفته او، بنابر آمار در ۳ ماهه نخست امسال ۲۵۰ هزارتن برنج وارد کشور شده که نسبت به سال قبل حدود ۳۰ درصد و سال ۱۴۰۱ حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.

کشاورز با بیان اینکه دولت مجوز ثبت سفارش و واردات ۲۰۰ هزارتن برنج تا قبل از دوره ممنوعیت را داده است، افزود: علی رغم آنکه قرار بود تا ۱۵ خرداد مجوز ثبت سفارش واردات برنج داده شود، اما ۱۰ تیرماه مجوز داده شد که براین اساس تنها شرکت های بزرگ می توانند واردات را انجام دهند که در نهایت به سبب شرایط لجستیک و حمل دریایی و نبود کانتینر در کشورهای مبدا بعید است که ۲۰۰ هزارتن ثبت سفارش شده تا پایان تیرماه وارد کشور شود.

دبیرانجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج ادامه داد: از دولت تقاضا داریم که برنج هایی که تا ۳۱ تیرماه وارد کشور می شوند، اجازه ترخیص آن داده شود.

او با بیان اینکه مشکلی در تامین برنج ایام‌ محرم نداریم، افزود: با توجه به مجوز ثبت سفارش ۲۰۰ هزارتن برنج برای دوره ممنوعیت و پیش رو بودن ایام‌محرم انتظار می رود که دوره ممنوعیت واردات کوتاه شود تا با کمبود در بازار روبرو نشویم چراکه کمبود و گرانی برنج خارجی تهدیدی برای سوء استفاده دلالان از بازار برنج ایرانی است. گفتنی است که ۲۵۰ هزارتن واردات برنج در ۳ماهه نخست امسال به مصرف رسیده است.

کشاورز قیمت هرکیلو برنج هندی را ۴۶ هزارتومان و برنج پاکستانی را ۵۳ هزارتومان اعلام کرد و گفت: با احتساب ۲۰ تا ۳۰ درصد سود در خرده فروشی ها باید عرضه شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا