اقتصادی

ارزش صادرات غیرنفتی کشور بیش از ۳۶ میلیارد است

کاوه زرگران، رئیس کمیسیون تسهیل و توسعه تجارت با اشاره به موضوع ساماندهی تعطیلات پایان هفته که در دستور کار مجلس قرار گرفته است، گفت: در حال حاضر بازه زمانی که در هفته امکان مراوده با دنیا وجود دارد، محدود است. چنانچه پنجشنبه هم به عنوان تعطیل رسمی ایران اعلام شود، عملاً تجار ایرانی سه روز در هفته امکان ارتباط با دنیا را خواهند داشت. در این زمینه اتاق نیز بیانیه‌ای صادر کرده و پیشنهاد تعطیلی جمعه و شنبه را مطرح کرده است.

زرگران با اشاره به تجارت ۹ ماهه کشور گفت: ارزش صادرات غیرنفتی طی این مدت معادل ۳۶ میلیارد و ۴۲۴ میلیون دلار برآورد شده که از لحاظ ارزشی ۱۶ درصد کاهش و از لحاظ وزنی ۲۶ درصد افزایش یافته است. این بدان معناست که کالای بیشتری صادر شده و پول کمتری دریافت شده در نتیجه قیمت پایه صادراتی نیز نسبت به سال گذشته پایین‌تر بوده است. 

او گفت: همچنین ارزش واردات قطعی بیش از ۴۸ میلیارد دلار با وزن حدود ۲۸ میلیون و ۷۲۷ میلیون تن بوده و تجارت خارجی کشور طی این ۹ ماه به حدود ۸۵ میلیارد دلار رسیده است.

او با بیان اینکه تراز تجاری کشور در بازه ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ رقم منفی ۱۱.۹ میلیارد دلار را نشان می‌دهد، افزود: طی این مدت به میزان ۱۲.۶ میلیون تن کالا نیز از کشور ما ترانزیت شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد افزایش داشته است.

به گفته زرگران، کشور‌های چین، عراق، امارات، ترکیه و هند در شمار پنج مقصد صادراتی کشور قرار گرفته‌اند و کالا‌هایی نظیر گاز مایع، پروپان و متانول اقلام عمده صادراتی ایران بوده است.

او گفت: همچنین امارات، چین، ترکیه، آلمان و هند نیز به عنوان عمده‌ترین مبادی وارداتی کشور شناخته شده‌اند و طی این مدت ذرت، گوشی تلفن همراه و دانه سویا اقلام عمده وارداتی به کشور بوده است.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا