اقتصادی

آخرین مهلت ارسال طرح به فراخوان طراحی و توسعه «سیستم جست‌وجوی یکپارچه»

ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان دیجیتال طی فراخوانی، طراحی و توسعه «سیستم جست‌وجوی یکپارچه» سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را به متقاضی منتخب واگذار می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری توسعه برند، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به دلیل دارا بودن حجم زیادی از داده‌ها در قالب‌های مختلف و پراکندگی آن‌ها در سامانه‌های متفاوت برای خدمات بهینه نیاز به یک سامانه جست‌وجوی واحد برای دسترسی همزمان به تمامی اطلاعات دارد. در حال حاضر به دلیل توسعه سامانه‌های مختلف کاربران و پژوهشگران ناچارند تا در پنجره‌های مختلف جست‌وجو کنند و در برخی موارد نیز موتورهای جست‌وجو به دلیل استفاده از فناوری‌های قدیمی پاسخ درستی ارائه نمی‌دهند، بنابراین یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این سازمان توسعه موتور جست‌وجوی مناسب برای جستجو در فراداده‌ها، فایل‌های OCR شده و ارائه نتایج مرتبط، جامع و مانع است.

شرح نیازمندی

۱. سامانه جست‌وجو باید به عنوان یک سرویس نرم‌افزاری (SaaS) کار کند و امکان یکپارچه‌سازی با هر سیستم پایگاه داده را داشته باشد.

۲. از پروتکل REST API پشتیبانی کند.

۳. باید بتواند حجم و تنوع زیادی از داده‌ها را از منابع و قالب‌های مختلف مانند متن، تصویر، ویدئو، صوت و غیره را پردازش کند.

۴. سیستم جست‌وجو باید با استفاده از الگوریتم‌ها و تکنیک‌های پیشرفته مانند پردازش زبان طبیعی، یادگیری ماشین، رتبه‌بندی، فیلترینگ، تقسیم‌بندی و … نتایج سریع و مرتبط را به پرسش‌های کاربران ارائه دهد.

۵. سیستم جست‌وجو باید قابل مقیاس‌پذیری و قابل‌اعتماد باشد، به این معنی که بتواند تقاضای رو به افزایش و ترافیک را بدون ایجاد مشکل در عملکرد یا در دسترسی مدیریت کند.

۶. سیستم جست‌وجو باید قابل سفارشی‌سازی و انعطاف‌پذیر باشد، به این معنی که به کاربران اجازه دهد تجربه جست‌وجو را براساس نیازها و ترجیحات خاص خود تنظیم و شخصی‌سازی کنند.

۷. سیستم جست‌وجو باید امکان جست‌وجوی ساده و پیشرفته (ترکیبی) را فراهم کند.

۸. امکان جست‌وجوی انتخابی در فراداده، متن یا هر دو را فراهم کند.

۹. امکان بسط عبارت جست‌وجو (Query Expansion) را داشته باشد.

۱۰. امکان اصلاح عبارت جست‌وجوی کاربر را داشته باشد.

۱۱. همزمان با واردکردن کلمات، عبارت‌های جست‌وجو را پیشنهاد دهد.

۱۲. امکان جست‌وجو بر اساس تزاروس را داشته باشد.

۱۳. امکان جست‌وجوی معنایی یا Entity-Relationship را داشته باشد و در داده‌های گراف پایه جستجو کند.

۱۴. دارای قابلیت Faceted Search باشد.

۱۵. دارای داشبورد مانیتورینگ برای مشاهده لاگ جست‌وجو از جمله جستجوهای بدون پاسخ، جست‌وجوهای محبوب، جست‌وجوهای مشابه، کاربران جست‌وجو کننده، مدارک جست‌وجو شده، نتایج بدون کلیک و … باشد.

۱۶. دارای شخصی‌سازی جست‌وجو بر اساس پروفایل کاربر باشد.

۱۷. در صورت وجود داده‌های پیوندی، امکان نمایش جست‌وجو در قالب گراف را داشته باشد.

۱۸. امکان سفارشی‌سازی برای مدیر سیستم برای مشخص کردن فیلدهای مورد جست‌وجو، نحوه نمایش جست‌وجو، Facetهای جست‌وجو و … را داشته باشد.

۱۹. امکان فیلتر کردن نتایج جست‌وجو را به کاربر فراهم کند.

۲۰. امکان تهیه خروجی از داده‌ها را در قالب‌های مختلف فراهم کند.

سازمان کارفرمایی

کارفرما: کارفرمای این پروژه سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران است.

ناظر: تیم نظارت این پروژه ترکیبی از نمایندگان کارفرما و نمایندگان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری است که بر حسن انجام پروژه بر اساس وظایف مشاور نظارت کند. تیم نظارت، بر پیشرفت پروژه بر اساس برنامه زمان‌بندی تعیین شده و کیفیت خروجی‌های ارائه شده توسط مجری نظارت می‌کند.

مجری: مجری پروژه (مشاور) که پس از طی مراحل لازم انتخاب می‌شود، مسئول اصلی انجام پروژه است. مشاور موظف است با هماهنگی و همکاری کارفرما بر اساس توافقات مذکور در قرارداد، پروژه را انجام دهد.

هدف و محدوده طرح

هدف از این فراخوان، انتخاب مجری جهت ارائه خدمات طراحی، برنامه‌نویسی و پیاده‌سازی سیستم جستجوی یکپارچه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به همراه ضمانت و پشتیبانی یک‌ساله از این سامانه است.

حوزه عملکردی مشاور عبارت است از پیاده‌سازی سیستم مذکور، مدیریت پروژه و سایر موارد مرتبط با امور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران.

محدوده سازمانی این پروژه عبارت است از سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران.

مستندات مورد نیاز و شرایط انتخاب مشاور

با توجه به مشخص بودن حوزه کار خدمات مشاوره این طرح، انتخاب مشاور بر اساس کیفیت و قیمت (QCBS) انجام خواهد شد که در آن، مجری منتخب با طی فرآیند رقابت کیفی، فنی و مالی انتخاب می‌شود. در ادامه، کلیات مربوط به روند انتخاب مشاور مورد اشاره قرار گرفته و جزئیات مربوطه در مستند درخواست پیشنهاد شرح داده شده‌ است.

شرایط شرکت در فراخوان

نکات زیر در فرآیند انتخاب مشاور مهم هستند و شرکت مشاور باید این موارد را مدنظر قرار دهد:

* مشاور باید دارای شخصیت حقوقی مستقل از سازمان اسناد و کتابخانه ملی باشد.

* ارجاع کار در این طرح به مشاور در قالب گروه‌های مشارکت مجاز نیست.

* تمامی اسناد ارائه شده توسط درخواست‌دهندگان باید توسط اشخاص مجاز صاحبان امضاء و مهر اسناد تعهدآور، مهر و امضاء شود.

* درخواست‌دهندگان نمی‌توانند بیش از یک پیشنهاد فنی و مالی تسلیم کنند.

* تمام مدارک و مستندات ارائه شده باید در زمان ارزیابی معتبر باشند و اظهارات ارائه شده صرفاً با ارائه مدارک و مستندات مرتبط قابل پذیرش است.

* از ارسال هرگونه اسناد و مدارک غیر مرتبط، غیر معتبر، ناقص و ناخوانا جداً خودداری شود.

* تمامی اسناد و مدارک باید به نام شرکت درخواست‌دهنده بوده و استفاده از اسناد سایر شرکت‌ها ممنوع است. چنین اسنادی فاقد اعتبار هستند.

* در صورتی‌که در هر مرحله از فرآیند خرید خدمات مشاوره مشخص شود که اطلاعات ارسال شده غیر واقع و غیر موثق بوده و یا ادعای نادرستی به کارفرما ارائه شده، مسئولیت‌های ناشی از عواقب آن به عهده شرکت درخواست‌دهنده خواهد بود.

* به منظور پیشگیری از تبانی، متقاضیانی که دارای مدیرعامل مشترک، هیات مدیره مشترک و یا سهامداران مشترک باشند، صرفاً مجاز به ارائه یک پیشنهاد هستند.

شرکت در فراخوان و دادن پیشنهاد به منزله اطلاع و آگاهی کامل درخواست‌دهنده از قوانین و مقررات مربوط به کار، بیمه‌های تامین اجتماعی، مالیات‌ها، عوارض و دیگر قوانین و مقررات معمول و قابل اجرا تا تاریخ تسلیم پیشنهاد است و درخواست‌دهنده متعهد است که همه آن‌ها را رعایت کند. مسئولیت عدم رعایت قوانین و مقررات یاد شده بر عهده درخواست‌دهنده است.

اسناد الزام‌آور

لازم است هریک از شرکت کنندگان در فراخوان، اسناد زیر را برای انجام فرآیند ارزیابی از طریق روش‌های بیان شده در بخش ۲-۴ ارسال کند. توضیحات مربوط به این اسناد بطور کامل و مفصل در مستند درخواست پیشنهاد موجود است:

۱.فهرست اسناد به همراه شماره صفحه

۲.اسناد شرکت

۳.سند درخواست پیشنهاد (RFP)

۴.مستندات مربوط به معیار روش شناسی/ متدولوژی

۵.مستندات مربوط به معیار کارکنان کلیدی مؤثر

۶.مستندات مربوط به تجربیات ویژه

۷.مستندات مربوط به گواهی‌نامه‌ها و صلاحیت‌های احرازی

نحوه و زمان ارسال مدارک

شرکت‌کنندگان لازم است اطلاعات خواسته شده را به صورت یک فایل فشرده که نام فایل‌های درون آن گویای محتوای آن‌ها است، حداکثر تا تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۲ به ایمیل [email protected] ارسال کنند.

پرسش و پاسخ

ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان دیجیتال، ممکن است جهت پرسش و پاسخ با شرکت‌کنندگان به طرق مختلف با این شرکت‌ها ارتباط بگیرد.

متقاضیان در صورت داشتن هرگونه پرسش می‌توانند با شماره‌های۸۳۵۳۱۰۱۳ – ۸۳۵۳۱۰۱۴  تماس بگیرند.

معیارهای ارزیابی کیفی و امتیاز آن‌ها

ارزیابی کیفی بر اساس معیارهای ارائه شده در جدول ذیل انجام می‌گیرد:

پایان


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا