اقتصادی

بازنگری در تعیین سهمیه مواد اولیه کارخانه‌های ورق فولادی و محدودیت در واردت

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای خطاب به معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به چالش‌ کارخانه‌های تولیدکننده ورق سرد و گالوانیزه، خواستار محدودسازی واردات این ورق‌ها و تغییر نحوه تعیین سهمیه مواد اولیه کارخانه‌های تولیدکننده شد.

به گزارش پایگاه خبری توسعه برند به نقل از ایسنا، سید رسول خلیفه‌سلطانی در نامه‌ای به رضا محتشمی‌پور (معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صمت)، به تشریح چالش‌های کارخانه‌های تولیدکننده ورق‌های فولادی نظیر ورق سرد و گالوانیزه پرداخته و ضمن مقایسه‌ آمار تولید و عرضه و در مقابل واردات این ورق‌ها، واردات آن هم در شرایطی که میانگین ۶۰ درصد ظرفیت تولید این کارخانه‌ها خالی‌ است را نامناسب و در تضاد با شعارهای حمایت‌ از تولید دانسته است.

بر این اساس علاوه بر اینکه خواستار محدودیت واردات ورق سرد و گالوانیزه شده، معتقد است که تعیین سهمیه مواداولیه کارخانه‌های ورق فولادی نیاز به بازنگری دارد.

در نامه‌ دبیر انجمن تولید فولادکنندگان آمده است:

” پیرو نامه شماره ۷۹/ص/۰۳  تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ در خصوص چالش‌های کارخانجات تولیدکننده ورق سرد و گالوانیزه به استحضار می‌رساند: نسبت حجم معامله به عرضه در سه ماهه‌ای ابتدایی سال جاری برای ورق سرد به ۷۵ درصد و برای ورق گالوانیزه به ۵۵ درصد رسیده است؛ از سوی دیگر آمار واردات دو ماهه حاکی از تداوم رشد واردات این ورق‌ها به کشور است؛ در حالیکه حدود ۵۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات ورق سرد و ۷۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات ورق پوششدار خالی است!

در چنین شرایط خطیری، اختصاص ارز برای واردات این ورق‌های فولادی که تولید داخلی مازاد بر نیاز دارد، نه‌تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه موجب تضعیف تولید داخلی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود.

علاوه بر این تعیین سهمیه مواداولیه کارخانجات تولیدکننده این ورق‌های فولادی بر اساس میزان فروش آن‌ها در بورس کالا، در شرایط رکودی فعلی موجب کاهش تولید کارخانجات و در نتیجه پیامدهای اجتماعی و مالی متعدد برای تولیدکنندگان ورق‌های فولادی می‌شود که بر خلاف شعار سال مبنی بر جهش تولید است. “

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا